5 ani cu Ponta ne vor face bine-scrie un votant al doamnei Macovei, în ton cu alți votanți ai doamnei Macovei, dezamăgiți de scorul mic înregistrat la alegeri, uimiți de apatia sau, mai rău, lipsa de viziune a coleguților de nație care au decis că toată clasa politică-chiar și doamna Macovei sau domnul William Brânză-nu merită un scuipat, așa că nu au ieșit la vot. Votantul lui M! zice că 5 ani cu Ponta o să ducă țărișoara într-un asemenea hal încât, citez, ”toți trântorii vor ieși la vot și blablabla…”. Viitorul e luminos peste 5 ani. Așteaptă tu 5 ani și o să vezi că morții din Teleorman o să se întoarcă împotriva lui Ponta și turistul electoral de Giurgiu va pune ștampila pe Macovei care, până atunci, va avea ditamai partidul. Partidul Pipăruș Petru, va crește într-o zi cât alții într-un an. În 2019, nu va avea 5 ani ci 35, ca la câini.
Așteaptă tu Raluca Feher 5 ani. Suferă tu Raluca Feher 5 ani și să vezi că dupe, când oi avea 45 de ani și obrazul îngroșat de nesimțirea întâlnirilor zilnice cu guvernarea amorală a lui Ponta, când Dan Voiculescu, Adrian Năstase, Copos vor ieși de la răcoare puși pe treabă, aceea de a transforma țara asta în pârnaia bunului simț, când marțea neagră din decembrie anul trecut, cea cu modificarea codului penal și amnistierea, va fi trecută în calendarul ortodox român, cu roșu, la sărbători (bun înțeles cu acceptul Bisericii care va fi mituită cu alte milioane de euro și își va construi 4 mânăstiri pe platformele petroliere din Marea Neagră și o mândră biserică în locul Arcului de Triumf, că biserica înseamnă adevăratul triumf al vieții asupra morții), când bacalaureatul va fi luat dacă știi să numeri teancul de bănuți pe care-i bagi în sacoșa profesorașul sărac, ținut sărac și flămând că asta îl distruge moralitatea. Atunci, peste 5 ani, trântorii, indolenții, indiferenții, ăștia de zic că toți sunt la fel și nu s-au dus la vot să ștampileze un M! sau KI, se vor trezi din hibernarea civismului, își vor frecționa mușchiul politic atrofiat și degrabă îl vor răsturna pe Ponta și ai lui de la putere. Poate chiar printr-o revoluție.
Hahahahahahaha-cu un ochi râd și cu un ochi bocesc.
Votantul lui M! care vrea să voteze cu Ponta acum, nu știe istorie, nu știe economie comportamentală, în general nu știe decât că este nervos pe semenii lui și vrea să îi pedepsească, fără să se gândească nicio clipă că ăia 5 ani îi va petrece și el străbătând pustiul pesedist. Sau poate are foarte mulți ani de dat, ca un operator de telefonie mobilă care face comerț cu minute, sute de minute, milioane de minute naționale sau în rețea, de ajungi să trăiești nu 70 de ani ci 140, 70 de ani de respirat și 70 de vorbit cu prietenii la telefon.
Ieri, la prima întâlnire cu ideea votantului lui M! de a pune ștampila pe Ponta, mi-a venit în minte povestea lui Isus. Mnealui a fost urmat de 12 apostoli. Un soi de Macovei dacă nu s-ar fi grăbit să se asemene cu Mandela (greșeală care, cred, că a costat-o destul de mult). Ăștia 12, puțini rău dacă stai să te gândești câte minuni a făcut (și fără să existe la adresa lui Isus acuzații de tipul: te-ai dat cu sistemul, ai făcut parte din administrația romană, etc), apostolii deci, în preajma pocinogului crucificării, au cam șters-o de la fața locului, lăsându-l pe Isus destul de singur, cam cu 4,5% dintre cei dragi prezenți.
Cum am ajuns la Isus? Plecând de la ideea de sacrificiu pe care votanții dezamăgiți ai lui Macovei ni-l propun. Și acum întrebarea:
Ce vă face să credeți că sacrificiul celor 4,5% miei ai doamnei Macovei va duce la o trezire, în numai 5 ani, a poporului român? Creștinismului i-a luat câteva sute de ani să se pună pe picioare dupa dispariția lui Isus. Și era Isus, nu doamna Macovei.
De ce, atunci când ai de ales între un medicament- incert, e drept și tăiatul piciorului, crezi că ultima operație te va face peste 5 ani să mergi mai bine?
De aceea, cred sincer, că 5 ani cu Ponta ne vor băga în pământ și, de acolo, domnul Dragnea ne va scoate doar ca să votăm încă 5 ani cu Ponta.